ANVS deelt beeld haalbaarheidsstudies nieuwe kerncentrales

De 3 ontwerpen voor mogelijke nieuwe kerncentrales lijken voorlopig geschikt om in Nederland te worden gebouwd. Dat blijkt uit onze beschouwing van de zelfstudies door de ontwerpers. Deze studies zijn uitgevoerd op verzoek van het ministerie van Klimaat en Groene Groei (KGG).

Beeld: ©Rijksoverheid

Haalbaarheidsstudies in opdracht van KGG

KGG heeft 3 bedrijven gevraagd om te onderzoeken of hun ontwerpen voldoen aan de technische kaders van de ANVS. KGG heeft de ANVS gevraagd te beschouwen of naar aanleiding van deze onderzoeken een bouw in Nederland haalbaar is als het gaat om veiligheid. Hier gaat ons beeld over.

Verder is aan de bedrijven gevraagd om te onderzoeken of ze op een terrein binnen de voorkeurslocatie Borssele passen, wat de benodigde bouwtijd is en wat de kosten zijn. Dit noemen we technische haalbaarheidsstudies. Het gaat om de ontwerpen AP-1000 (Westinghouse),  APR-1400 (Korea Hydro and Nuclear Power) en EPR (Électricité du France).

Inmiddels heeft KGG aangegeven dat Korea Hydro and Nuclear Power zich heeft teruggetrokken als mogelijke technologieleverancier. Wij hebben de zelfstudie van KHNP bekeken toen dit nieuws nog niet bekend was, en de resultaten daarvan staan in onze publicatie.

Veiligheidseisen leidend

Deze bedrijven hebben de ontwerpen getoetst aan onze handreiking Veilig Ontwerp en Veilige Bedrijfsvoering van Kerncentrales (VOBK). Daarbij hebben ze ook duidelijk gemaakt waar hun ontwerp verschilt van het VOBK, en hoe ze toch zorgen dat ze het niveau van veiligheid halen dat  in Nederland vereist is volgens de wet.

Wij hebben de resultaten van deze toets per ontwerp bekeken. In het ANVS-beeld uitkomsten technische haalbaarheidsstudies kerncentrales geven we aan wat onze conclusie is en welke aandachtspunten we zien. Het ministerie van KGG kan deze informatie gebruiken voor de aanbesteding om uiteindelijk tot de keuze van een bedrijf te komen dat in Nederland kan gaan bouwen.

Geen garantie op een vergunning

We hebben op hoofdlijnen naar de toetsen en de ontwerpen van de bedrijven gekeken. Ons beeld geeft daarom geen garanties of we uiteindelijk een vergunning kunnen verlenen. We hebben namelijk geen eigen uitgebreide beoordelingen gedaan.

Een initiatiefnemer heeft van ons een vergunning nodig om een kerncentrale te mogen bouwen en ook om een kerncentrale in bedrijf te nemen. In het vergunningentraject beoordelen we of dit veilig kan. Dan nemen we ook veiligheidseisen op een specifieke locatie hierin mee. Dat hebben we nu niet gedaan. Verder kan iedereen inspraak leveren op een ontwerpvergunning gedurende de vergunningprocedure.

Meer weten?

Meer informatie over de technische haalbaarheidsstudies is te lezen op de website Overkernenergie.nl.